Amatör Telsizcilikte DMR


DMR birçok standart gibi ilk başta ticari kullanım için geliştirilmiş bir standart tı ve ilk olarak motoTRBO ürünleri üzerine kurulu DMR-MARC ve Hytera ürünleri üzerine kurulu DMRplus adı altında iki ağ ile amatör telsizcilik hizmetine açıldı. Bu iki ağ başlangıçta

.

DMR birçok standart gibi ilk başta ticari kullanım için geliştirilmiş bir standart tı ve ilk olarak motoTRBO ürünleri üzerine kurulu DMR-MARC ve Hytera ürünleri üzerine kurulu DMRplus adı altında iki ağ ile amatör telsizcilik hizmetine açıldı. Bu iki ağ başlangıçta bir birine bağlı değildi. Daha sonra iki ekip birbirleri ile iş birliği yaptılar ancak büyümeyi sürdüremediler.

Yakın bir zamanda, dünya çapında yeni bir marka olan BrandMeister kuruldu ve kısa  bir süre içinde dünyanın en büyük amatör radyo DMR ağı haline geldi.

BrandMeister kullanıcıları herhangi bir konuşma grubunu anahtarlayabilir (mandallayarak) ve kullanabilir. Ayrıca erişim noktaları (HotSpot) için son derece uyumlu bir ağdır.

Ayrıca, TGIF, RMHAM, NoCO DMR gibi DMR ağları kurulmuş ve işletilmektedir.

DMR, D-STAR, NXDN, YSF, P25 gibi çeşitli dijital modları birbirine bağlamak için bir çoklu protokol reflektör projeleri de mevcuttur.

129 Views

Comments