CTCSS Kartı Olmayan Telsize Multi Tone Kart


RICOFUNK RTL 7007 (YAESU) Uhf Telsizin Amatör Banda Çekilmesi ve Multi CTCSS Encoder Eklenmesi Çalışmam

.

RICOFUNK RTL 7007 (YAESU) Uhf Telsizin Amatör Banda Çekilmesi ve Multi CTCSS Encoder Eklenmesi

 

Bu cihaz normalde özel bir el terminali ile bilgisayardan bağımsız olarak programlanıp kullanılan eski bir uhf telsiz olup malesef bu programlayıcı eski model olmasından dolayı temin edilememektedir. Bu programlayıcı ekipman yerine, pc üzerinde geliştirdiğim bir arayüz programı ile uhf amatör bandlarda çalışacak şekilde bilgisayarla programlanmış, gerekli vco ayarları, pa katı, almaç katı filtreleri amatör frekanslarda stabil hale getirilerek çöp olmaktan kurtarılmıştır. Üretildiği dönemlerde ctcss kartı opsiyonel olduğu ve cihazımızda bulunmadığı için PIC16F84A ile tüm ctcss tonlarını bünyesinde barındıran bir kart ayrıca cihaza eklenerek, telsizin amatör telsiz haberleşmesinde kullanılmasına olanak sağlanmıştır. Ctcss kartı zaman darlığı nedeniyle kabaca delikli pertinaksa fazla özen gösterilmeden imal edilmiştir ancak çalışmasında herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Devrede normalde dip swicth mevcut olup istenilen ton ayarlanabilmekle birlikte bu cihazda sabit olarak 88.5Hz tona üretecekı şekilde köprüleme yapılıp DS takılmamıştır.

Bu tip eski ve kullanılamayacak durumda olan ekipmanların yeniden hayat bulması ve amatör telsizcilik faaliyetlerinde kullanılabilir hale getirilmesi büyük keyif..

TA2AEC Erdem CENGİZ

73!

Comments


TA3NHI 2 yrs

Elimde eski bir alinco cihaz var. Ctss kartı yok rölelerde kullanamıyorum. Cep telefonuna frekans jenaratörü kurarak kulaklığından çıkardığım kabloyu ctss kartı yuvasındaki mix pinine vererek röle açmayı başarmıştım. Bu projeyi paylaşırsan kalıcı bir çözüm o cihaz için sağlanmış olur.

 
  • Like
  • Wonderful
  • HaHa
  • WoW
  • Sad
  • Angry
  • 73