Kaçınılması gereken DMR Telsizleri


Bir süredir Çinli telsiz üreticilerinin TDMA olmayan DMR telsizlerin satışı konusu yeni bir gündem oldu.

.

TDMA Nedir? TDMA, kısaca telsizin konuşulan kanalda gerçek zamanlı olarak sadece yarı zamanını iletmesini sağlayarak başka bir kullanıcının ise diğer yarısında iletim yapmasına izin veren sistemdir. DMR tekrarlayıcı rölelerinin aynı anda iki görüşmeyi iletmesine izin veren tamda budur. TDMA, DMR standardının temel bir parçasıdır.

Ne yazık ki son zamanlarda ortaya çıkan bu bazı “DMR” cihazlar TDMA yapamaz. Çoğu kez bu cihazlar tier II (2. kademe) DMR telsizleri olarak satılıyorlar, bu da tekrarlayıcıları doğru kullanmak için TDMA yapabilmeleri gerektiği anlamına geliyor, ancak malesef bunu yapamıyorlar.

Bunun sonucu nedir?

Bu cihazlar iddia edildiği gibi 2 katmanlı (tierII) cihazlar olmuş olsalar aslında DMR tekrarlayıcı üzerinde çalışması gerekir, ancak bu cihazlar gönderim yaptığınız zaman diliminde (Slot) iletim sağlar iken kullanmadığınız diğer zaman diliminde de (Slot) iletime geçer ve bu esnada kimse diğer zaman dilimini (Slot) u kullanamazlar. Daha basit bir dille anlatmak gerekir ise siz Slot1 de konuşur iken, konuşmanız Slot2 üzerinde de duyulacaktır. Bu da muhtemelen tekrarlayıcı kullanmaktan men edilmenize (Banlanmanıza) sebep olabilir.

Üreticiler bunu neden yapıyor?

TDMA yapabilen donanım daha pahalıdır. Bunun basit nedeni budur. Üreticiler, maliyeti düşürmek için ne yazık ki böyle bir yönteme baş vuruyorlar ve telsizin önemli parçalarını kaçırıyorlar . Konuyu paylaşarak bu cihazlar satın almayı reddederek bunun doğru olmadığını gösterin.

İşte O Cihazlar

  1. Baofeng DM-5R.
    Bu cihazın orijinal sürümü. Yalnızca Kademe 1 (Tier 1) olarak satılır (teknik olarak bu kademe 1 sadece lisanssız PMR446 bandı içindir). Bu cihaz, diğer DM-5R’lerle uyumlu simpleks kanallarda çalışır, ancak güncellenmeden önce diğer DMR cihazlarıyla çalışmaz. Güncellendikten sonra (vocoder’ı ucuz ASELP vocoder’dan DMR standardı AMBE2 + olarak değiştirmek için), sadece simpleks kanallardaki diğer DMR cihazlarıyla çalışmalıdır.

 

2. Baofeng DM-5R Plus.Kademe 2 (Tier II) cihaz olarak satılır. Bu telsiz, simpleks kanallardaki diğer DMR telsizleri ile kutudan çıkar (yani herhangi bir yazılım güncellemesi olmadan). Aynı zamanda tekrarlayıcılarda da çalışır, ancak diğer tekrarlayıcı yuvasını (Slot) sıkıştıracaktır, bu nedenle bu cihazı asla DMR tekrarlayıcıda kullanmamalısınız!!!. Bu, bu cihazın donanımı ile ilgilidir, bu yüzden tekrarlayıcılarda düzgün çalışmasını sağlayacak bir güncelleme olmasını beklemeyin.

 

3. Radioddity GD-55 / TYT MD-398
Radioddity GD-55, aslında bir TYT MD-398’dir. Bu telsizlerin hiçbiri TDMA yapamaz. Bu bir donanım sınırlamasıdır, bu nedenle hiçbir yazılım güncellemesi veya yükseltmesi bunu değiştiremez. Bu, cihazın potansiyel olarak DMR tekrarlayıcılarda çalışabileceği, ancak DM-5R plus gibi diğer zaman aralıklarını sıkıştıracağı anlamına gelir, bu nedenle asla bir DMR tekrarlayıcıda kullanılmamalıdır.
Not: GD-55 Plus, internette gördüğüm bilgilere göre her iki zaman diliminde de iyi çalışıyor, ancak GD-55’in aksine bu cihazın dual bant OLMADIĞINA dikkat edin

4. TYT MD-680

Ekranı olmayan 10W cihaz.

Bu sorunla ilgili başka cihazlar biliyorsanız, lütfen listeye ekleyebilmemiz için bizimle iletişime geçin.

Comments